Platforma B2B
Facebook

Program „Czyste Powietrze” obowiązuje od 19 września 2018. Jego celem jest walka z największymi trucicielami powietrza, jakim są wykorzystywane do ogrzewania domów jednorodzinnych przestarzałe kotły na paliwa stałe i piece. Na „Czyste Powietrze„ rząd zamierza przeznaczyć w ciągu 10 lat 103 mld zł.

Program Czyste Powietrze ma na celu efektywne zarządzanie energią za pomocą między innymi:

  • Dofinansowania do pieców i kotłów – chodzi o wymianę tych starych, na nowoczesne spełniające najwyższe normy.
  • Dotacji na ocieplenie domu – odpowiednia izolacja nie pozwala na przenikanie ciepła na zewnątrz i zapobiega marnowaniu energii, tym samym obniża rachunki za prąd.
  • Dotacji do wymiany stolarki okiennej i drzwiowej – dzięki temu i odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie o nawet 40%.
  • Pożyczek na instalacje odnawialnych źródeł energii.

Biorąc udział w programie Czyste Powietrze możesz liczyć na dotację lub pożyczkę. To jaki zwrot kosztów uzyskamy i jaki wkład własny będzie konieczny, zależy od miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Ważny jest także wiek budynku, od niego zależeć będzie zakres prac objętych dofinansowaniem. Abyśmy uzyskali pomoc, koszt naszego przedsięwzięcia musi wynosić przynajmniej 3 tysiące złotych.

Wyższe dopłaty obowiązywać będą na domy, w których dochód wynosi nie więcej niż 1400 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym, lub  1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Warunkiem jest zaświadczenie o dochodach mieszkańców domu. Maksymalną kwotą dofinansowania przy termomodernizacji i wymianie źródła ciepła, będzie 37 tysięcy zł, przy połączeniu z programem Mój Prąd otrzymamy dodatkowe 5 tysięcy.

Program Czyste Powietrze – Jak skorzystać z dofinansowania?

Nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla osób o niższych dochodach rozpoczął się 21 października 2020.

Wnioski należy składać do właściwego wojewódzkiego FOŚiGW obejmującego swoim działaniem teren województwa, w którym zlokalizowany jest budynek/lokal mieszkalny. Aktualnie obowiązujące formularze wniosków wraz z załącznikami oraz instrukcją jego wypełniania dostępne są na stronach internetowych WFOŚiGW lub w serwisie „gov.pl”.

Wniosek możesz złożyć do 6 miesięcy przed rozpoczęciem inwestycji, jednak musisz ją zakończyć do 30 miesięcy od daty złożenia. Wnioski w ramach Programu „Czyste Powietrze” można składać do 30 czerwca 2027 roku.

Autor: Ministerstwo Klimatu

Właściciele fotowoltaiki, a więc prosumenci oszczędzają bardzo dużo na rachunkach za prąd. Programy takie jak Czyste Powietrze, ze względu na dodatkowe dopłaty i pożyczki popularyzują zakładanie paneli słonecznych, jednak nawet bez nich, ze względu na ciągłe podwyżki cen prądu jest to opłacalna inwestycja. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował też nowe udogodnienia: kalkulator dotacji.

Copyright © 2023 z-ecoenergy.com | Wszelkie prawa zastrzeżone! | Twitter |

Wykonanie: adimo.pl